17 Mayıs 2016 Salı

Daha İyi ve Mutlu Çalışmanın Sırları

Pozitif Psikoloji
Ranzadan düşmüş bir çocuğa eskiden bildiği acı yerine,onun Unicorn olduğunu söyleyip beyninin yeni ve güzel bir şeye yönelmesini sağlamak.

Sorgulama Şekli
Sorgulama ve iyileştirmeleri,doğrusal olarak yaparız uç noktalara göre değil.ÖRN:Bir çocuk okumayı bir sınıfta nasıl hızlı öğrenir yerine bilim adamları bunu ‘’Ortalama bir çocuk okumayı bu sınıfta nasıl hızlı öğrenir.’’ Yani durum analizi,sınıfı oratalamaya göre düzenliyoruz.

Silme Araştır
Ortalamanın üzerindekileri topluma uymadığı gerekçesiyle silmek yerine  onları araştırıp ortalamayı onlara doğru çekmeliyiz.

Gerçekliği Değiştir
Gerçekliğin bizi şekillendirmesine gerek yok,beynin dünyaya bakış açısını belirleyen lensler gerçekliği belirler.Ve eğer lensleri değiştirebilirsek mutluluğu da değiştiririz.Bunun gibi eğitim ve ticari sonucu da değiştiririz.
İş dünyasında başarının %25’i İQ %75’i ise pozitif olmak,stres ve zorlukları tehdit yerine mücadele olarak görmektir.
**Hastalığın olmaması sağlık değildir
Dopamin(Mutluluk hormonu),algılama yeteneğini de arttırır.
Mutlu çalışanlar %31 daha başarılı ve %37 satışta daha iyidirler.
Peki mutluluk nedir?  Derslerden geçmek mi,dersi BB ile geçince AA isteriz,İş bulmak mı sonra daha iyi işe zaten gireriz.Şunu yaparsan mutlu olursun diye bir şey yok.Mutlu olursan istatistiksel olarak anlattığımız gibi zaten beyin daha başarılı çalışır.
Ve geldik altın noktaya beynin daha mutlu olması ve çalışması için ne yapabiliriz.Şirketlerde denenmiş olan bu yöntem şudur:


Daha Pozitif Beyin Çalıştırmak Nasıl Olur?

1)Geçen 24 saat içinde başınızdan geçen pozitif bir olayı kayda geçirmek.(Beyninizin onu tekrar yaşamasını sağlıyor.)

2)Meditasyon yapın, Hindu şekillerinde yapmanıza gerek yok J Sevdiğiniz sakin bir müzikte hayatınızı değerlendirip her meditasyonda tek bir hayale veya olayınıza odaklanın. Bu sizin kültürel hiperaktivite bozukluğunuzu giderir. Ve  ne yaparsanız yapın elinizdeki işe odaklanmanızı sağlar.

3) Egzersiz yapın, günde erkekler için sadece 5 dakikalık bir şınav mekik ve bayanlar için pilates, kısa süreli açma hareketleri gibi uygulamalar olabilir. Bu sizin davranış ve duruş bozukluklarınızı giderecektir.

4) Nazik Olun: Rastgele birilerine iltifat içeren mailler veya sosyal ağlardan birilerine mesaj olabilir. Karşılık beklemeden yaptığınız bu hareket karşı taraftaki kişinin hiç beklemediği anda kendisine gelen güzel cümlelerle mutlu olmasını sağlayacaktır ve bunun enerjisini size yansıtacaktır.


Unutmayın 30 gün boyunca her gün , gün içinde kısa bir zamanınızı ayırırak mutluluğunuzu ve veriminizi arttırabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder